VU Biotechnologijos institutas - Darbo grupės

BVTS - Darbo grupės

Biotermodinamikos ir vaistų tyrimų skyrius sukurtas 2006 metais, vietoj buvusios Rekombinantinių baltymų laboratorijos. Po Biotechnologijos instituto statuso pasikeitimo 2010 m. pabaigoje laboratorija pervadinta į skyrių. Skyrius kuria naujus cheminius junginius, pasižyminčius priešvėžiniu poveikiu. Susintetintų medžiagų kartu su gamtoje aptinkamomis, efektyvumas įvertinamas struktūrinės biotermodinamikos ir molekulinio modeliavimo metodais.

Skyriaus darbuotojai pagal savo tiriamąją veiklą dirba penkiose darbo grupėse:

gr molbio 2015 1

Molekulinės biologijos ir ląstelės biologijos grupė

Vadovaujama dr. Jurgitos Matulienės, ši grupė klonuoja baltymų- taikinių genus, ekspresuoja juos E. coli, vabzdžių arba žinduolių ląstelėse, grynina pakankamus aktyvių baltymų kiekius tolimesniems jungimosi su sintetiniais ligandais biotermodinaminiams matavimams. Vykdomi keli projektai su mutantais ir baltymų domenų konstruktais.  Priešvėžinio aktyvumo įvertinimui tiriamas junginių poveikis  žmogaus vėžio ląstelėms. Dr. Vilma Petrikaitė taip pat atlieka junginių bandymus su pelių ksenograftais. Ši tyrėjų grupė bendradarbiauja su Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriumi kuriant antikūnius ir diagnostikos žymenis.


gr orgsint 2015 1

Organinės sintezės grupė

Vadovaujama dr. Virginijos Dudutienės, organinės sintezės grupė gamina junginius, kurie gebėtų jungtis prie karboanhidrazių bei kitų baltymų- vaistų taikinių. Junginiai pasirenkami pagal panašią cheminę struktūrą, taip pat šios struktūros kuriamos kompiuterio pagalba. Junginiai apibūdinami ir jų švarumas įvertinamas BMR ir HPLC-HRMS metodais

gr biofiz 2015 1

Biofizikos grupė

Dr. Daumanto Matulio vadovaujama biotermodinamikos grupė biofizikiniais metodais tiria baltymų- ligandų sąveiką. Tai izoterminė titravimo kalorimetrija (ITC) ir terminio poslinkio metodas (DSF, ThermoFluor®),  slėgio poslinkio metodas ir įprasti fermentų aktyvumo matavimai. Grupė nustato tikrąsias laisvosios Gibso energijos, entalpijos, entropijos vertes, šilumines talpas ir jungimosi tūrio pokyčius. Įvertina baltymų stabilumo pokyčius veikiant įvairiais gamtiniais ir sintetintais junginiais.

gr model 2015 1

Molekulinio modeliavimo grupė

atlieka in silico dokinimą didelėse cheminių junginių bibliotekose. Taip pat analizuoja susintetintų junginių- baltymo kompleksų struktūras, gautas bendradarbiaujant su Sauliaus Gražulio grupe iš  Baltymų-nukleorūgščių sąveikos tyrimų skyriaus. Molekulinis modeliavimas dažnai padeda nuspėti naujus junginius, pasižymesiančius didele jungimosi tikimybe. Grupė vysto programinę įrangą, galinčią prognozuoti ligandų jungimosi prie baltymų energetiką, žinant tik baltymo molekulės struktūrą.

bvts vs 2015 1Amiloidų tyrimo grupė

Ši grupė įkurta neseniai, į Lietuvą grįžus dirbti dr. Vytautui Smirnovui. Grupė tiria baltymų agregaciją ir amiloidų susidarymą. Šie dariniai siejami su daugeliu neurodeganeratyvinių ligų, tame tarpe Alzhaimerio ir Parkinsono.


 


Biotermodinamikos ir vaistų tyrimų skyrius bendradarbiauja su:

Medicinos technologijos institutas, Tampere universitetas, Suomija.
Florencijos universitetas, Italija.
Tarptautinis molekulinės ir ląstelės biologijos institutas, Varšuva, Lenkija.
Pharmaceutical Research and Development, L.L.C., Johnson&Johnson, JAV.
Struktūrinės biochemijos centras, Montpelje, Prancūzija.
Organinės sintezės institutas, Ryga, Latvija.
Organinės chemijos institutas, Tubingeno universitetas, Vokietija.
Madeiros chemijos centras, Madeiros universitetas, Portugalija.
Vėžio tyrimų centras, Edinburgo universitetas, JK. 
Bristolio universitetas, JK.
Chemijos fakultetas, Vilniaus universitetas, Lietuva. 
Gamtos mokslų fakultetas, Vilniaus universitetas, Lietuva.
Biochemijos institutas, Vilniaus universitetas, Lietuva.
Lietuvos žemės ūkio universitetas, Lietuva.
AB “Amilina”, Panevėžys, Lietuva.
   

Narystė

Lietuvos biofizikų draugija
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos