Restrikcijos endonukleazės

Restrikcijos endonukleazės

Restrikcijos endonukleazių struktūros ir veikimo mechanizmų tyrimai

Restrikcijos ir modifikacijos (RM) sistemos yra vienas iš ginklų, kurį bakterijos ląstelė naudoja apsaugai nuo svetimos DNR ir bakteriofagų antpuolio. RM sistemos paprastai susideda iš dviejų fermentų: restrikcijos endonukleazės (REazės) bei metiltransferazės (MTazės). REazė karpo tik "svetimą" DNR, bet neliečia "savos", nes greta esanti MTazė pažymi "savo" DNR įvesdama į REazės taikinį metilo grupę. Šiuo metu yra aprašyta virš 330 skirtingų specifiškumų REazių iš 4000 bakterijų rūšių. Šie fermentai yra nepakeičiami įrankiai laboratorijoje, nes veikia kaip "molekulinės žirklės", kurios karpo DNR. Įdomu, kad tą pačią funkciją atliekančios REazės pasižymi didele tiek struktūrų, tiek DNR kirpimo mechanizmų įvairove. Svarbiausi klausimai, į kuriuos mes norime rasti atsakymus tirdami REazes Baltymų-nukleorūgščių sąveikos tyrimų skyriuje yra šie:

  • Kaip restrikcijos fermentai atpažįsta "savo" specifines sekas?
  • Kokie bendri struktūriniai ir molekuliniai mechanizmai sieja restrikcijos fermentus, atpažįstančius giminingas DNR sekas?
  • Kaip DNR atpažinimas yra susijęs su katalize?
  • Ar galima sukurti naujus restrikcijos fermentus, supratus jų sandarą ir veikimo principus?

Atsakymų į šiuos klausimus mes ieškome pasitelkdami baltymų-DNR kompleksą rentgenostruktūrinę analizę, kryptingą mutagenezę ir biocheminius metodus.

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos