Baltymų-nukleorūgščių sąveikos tyrimų skyrius

Ana Tunevič
IMG_8027 (2).jpg

Bendra tyrimų apžvalga

Visos gyvybės formos nuo bakterijų iki žinduolių yra potencialūs virusų taikiniai. Bakterijų virusai (bakteriofagai) gali sunaikinti ištisas bakterijų populiacijas. Evoliucijos eigoje bakterijos sugebėjo išlikti sukurdamos gynybos sistemas, kurios saugo ląsteles nuo bakteriofagų ir svetimų nukleorūgščių patekimo. Kadangi bakteriofagai gali daugintis tik ląstelėje, jie kinta, ieškodami būdų kaip įveikti ląstelių gynybos barjerus, o bakterijos priverstos kurti naujas apsaugos sistemas.

Daug žmogui naudingų produktų, pvz., pieno produktai, bioaktyvūs junginiai ir vaistai, yra gaminami panaudojant bakterijas. Tokioje gamyboje bakteriofagų infekcijos yra labai pavojingos, kadangi jos gali sunaikinti visą bakterijų populiaciją, todėl pramonėje yra reikalingi bakterijų kamienai, turintys efektyvias antivirusinės apsaugos sistemas. Norint sukurti tokius bakterijų kamienus laboratorijoje, reikia suprasti, kaip veikia antivirusinės apsaugos sistemos.

Mūsų skyrius tiria fermentus ir jų kompleksus, kurie yra atsakingi už bakterijų apsaugą nuo svetimų nukleorūgščių. Labiausiai mus domina restrikcijos endonukleazių bei CRISPR molekulinio aparato struktūra ir veikimo mechanizmas. Tyrimams naudojame rentgenostruktūrinę analizę, mutagenezę, biocheminius ir biofizikinius tyrimo metodus.

CRISPR
Restrikcijos endonukleazės